Założenia wychowawczo-dydaktyczne na miesiąc grudzień

Zaprezentujemy się podczas Pasowania na Przedszkolaka poznanymi utworami muzycznymi, układem tanecznym, wierszem z repertuaru przedszkolnego.

• Rozwiniemy umiejętności rozpoznawania części odzieży i podawania ich nazw. Będziemy dbać o tężyznę fizyczną ,dbać o własne zdrowie poprzez pamiętanie o odpowiednim ubiorze. Doskonalić będziemy umiejętności samoobsługi podczas ubierania, rozbierania a także podczas jedzenia.

• Poznamy cechy zimowego krajobrazu. Kształtować będziemy umiejętności wyciągania wniosków z obserwacji przyrodniczych, poznamy właściwości śniegu i lodu.

• Rozpoznawać będziemy figury geometryczne, utrwalimy pojęcia : dużymały.

• Doskonalić będziemy umiejętności klasyfikacji, przeliczania, rozwiniemy umiejętności odwzorowywania.

• Dowiemy się jaką funkcję pełni zegar. Posłuchamy wybranych zwyczajów związanych z żegnaniem starego roku i witaniem nowego. Poznamy czynności wykonywane w dzień i w nocy. Zauważymy rytm w następowaniu po sobie dnia i nocy. Zapoznamy nazwy dni tygodnia.

• Rozwiniemy sprawność fizyczną, postawę ciała poprzez zabawy i ćwiczenia ruchowe. Poznamy utwory muzyki klasycznej, rozwiniemy słuch muzyczny, uwrażliwiając na piękno muzyki klasycznej.

• Poznamy wybrane tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia.

• Poznamy potrawy charakterystyczne dla wieczerzy wigilijnej.

• Dowiemy się w jak można pomóc smutnym, samotnym, pokrzywdzonym.

• Poznamy kolędy, piosenki o tematyce świątecznej. Będziemy rozwijać mowę poprzez wypowiedzi na usłyszany temat.

• Poznamy wygląd różnych ozdób choinkowych, rozwiniemy sprawność manualną, poszerzymy doświadczenia plastyczne.

• Poznamy postać Świętego Mikołaja i jego pomocników – elfów, rozwiniemy umiejętność koncentracji na słowie czytanym.

• Doskonalić będziemy słowa i zwroty w j. angielskim

WIERSZ

„​Na złotym dywanie”

D. Gellner