Założenia wychowawczo – dydaktyczne na miesiąc luty

1. Będziemy kształtować wrażliwość muzyczną, poznamy źródła pochodzenia różnych dźwięków.
  2. Utrwalimy znaczenie pojęć: dyrygent, orkiestra, batuta. Dowiemy się jakie wartości wynikają z uczestniczenia w koncertach i obcowania z muzyką klasyczną.
  3. Poznamy wieloznaczność słowa ,,skarb” oraz znaczenie słowa ,,kopalnia”, utrwalimy wiedzę na temat złóż i ich rodzajów.
  4. Zapoznamy się z pojęciami określającymi zbiornik wodny (staw, jezioro, rzeka, morze, ocean, akwarium, potok) oraz formami życia pod wodą.
  5. Poznamy budowę wulkanu.
  6. Poszerzymy wiedzę na temat Ziemi, kosmosu, następstw czasu, nazwiemy pozostałe planety w Układzie Słonecznym oraz pojazdy kosmiczne.
  7. Będziemy aktywnie uczestniczyć w zabawach badawczych i eksperymentach oraz wyciągać i formułować wnioski.
  8. Poszerzymy wiedzę o świecie prehistorycznym, poznamy nazwy dinozaurów.
  9. Nadal będziemy obserwować, dostrzegać i nazywać charakterystyczne cechy zimowego krajobrazu.
  10. Będziemy pogłębiać zasób słownictwa, rozbudzać umiejętność słuchania oraz ciekawość poznawczą, doskonalić koordynację wzrokowo – słuchową, słuch fonematyczny, analizę sylabową wyrazów, sprawność manualną oraz wrażliwość sensoryczną.
  11. W zakresie kształtowania pojęć matematycznych będziemy: doskonalić umiejętność układania i kontynuowania rytmów oraz doszyfrowania kodów, liczyć w zależności od umiejętności dzieci, tworzyć zbiory, określać i porównywać ich liczebność, klasyfikować wg. określonej cechy. Wykorzystamy figury geometryczne do zabawy w kodowanie.
  12. Utrwalimy poznane tańce ludowe ,,Maryneczka”, ,,Grozik”, narodowy taniec ludowy ,,Krakowiak” oraz układ taneczny do piosenki ,,Wiewióreczka” i ,,Pajacyk”. Poznamy kolejny wielkopolski taniec ludowy pt.,,Wisielak”.

Pojazd kosmiczny – wiersz

Jesteś zdrowy i odważny?
Możesz nim polecieć w gwiazdy,
Bo pojazdy takie mogą
Podróżować Mleczną Drogą.
Możesz planet zwiedzić osiem
Lub się spotkać z kimś w kosmosie.
Kto to będzie? Mnie nie pytaj,
Pewnie… pan kosmita.

„Zagram dzieciom”- piosenka

1. Zaraz siądę sobie w kącie,
zagram dzieciom na trójkącie.
Trójkąt srebrne oczy ma,
srebrnym głosem chętnie gra.

Ref: Czary – mary,
weź pałeczkę do ręki,
czary mary – mary,
wyczarują się dźwięki.
Czary – mary,
i na pewno w tych dźwiękach
jest zaklęta,
zaklęta piosenka.

2. To są dzwonki, to pałeczka,
zagram dzieciom na dzwoneczkach.
Zagram cicho – sol, do, mi,
niech się wszystkim dobrze śpi.
Czary – mary,
weź pałeczkę do ręki.