Założenia wychowawczo – dydaktyczne na miesiąc grudzień

1. Poznamy zawód listonosza, dowiemy się w jaki sposób okazywać szacunek ludziom wykonującym różne zawody.
  2. Zapoznamy się z nowoczesnymi środkami przekazywania informacji (telefon, smartfon, komputer).
  3. Będziemy obserwować, dostrzegać i nazywać charakterystyczne cechy zimowego krajobrazu.
  4. Poznamy sposoby ochrony przed zimnem, nazwiemy części zimowej odzieży, utrwalimy zasady bezpiecznej zabawy na śniegu.
  5. Będziemy wyciągać wnioski z zabaw badawczych – poznamy właściwości śniegu i lodu.
  6. Poznamy wybrane tradycje i zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia, omówimy potrawy charakterystyczne dla wieczerzy wigilijnej.
  7. Poznamy postać Świętego Mikołaja i jego pomocników elfów. Weżmiemy udział we wspólnym, przedszkolnym kolędowaniu.
  8. Będziemy pogłębiać zasób słownictwa, doskonalić słuch fonematyczny, analizę sylabową wyrazów, rozwijać koordynację wzrokowo – ruchową, sprawność manualną oraz wrażliwość sensoryczną.
  9. W zakresie kształtowania pojęć matematycznych będziemy: rozwijać umiejętność różnicowania przedmiotów ze względu na ich wielkość oraz ciężar, liczyć w zależności od umiejętności dzieci, tworzyć zbiory, określać ich liczebność, klasyfikować wg. określonej cechy. Wykorzystamy figury geometryczne do zabawy w kodowanie.
  10. Będziemy kształtować poczucie rytmu, wrażliwość muzyczną, umiejętność odczuwania emocji podczas słuchania muzyki poważnej, nazywać elementy muzyki, utrwalimy narodowy taniec ludowy ,,Krakowiak”, wykonamy instrumentację piosenki o choince.

Prezent dla Mikołaja – wiersz

A ja się bardzo, bardzo postaram

i zrobię prezent dla Mikołaja.

Zrobię mu szalik piękny i nowy,

żeby go nosił w noce zimowe,

i żeby nie zmarzł w szyję i w uszy,

gdy z burej chmury śnieg zacznie prószyć.

Niech się ucieszy Mikołaj Święty-

tak rzadko ktoś mu daje prezenty!

Choinka – piosenka

Stała pod śniegiem panna zielona,
nikt prócz zająca nie kochał jej.
Nadeszły święta i przyszła do nas,
pachnący gościu, prosimy wejdź!

Choinko piękna jak las,
Choinko zostań wśród nas! 2x

Jak długo zechcesz, z nami pozostań,
niech tobą pachnie domowy kąt.
Wieszając jabłka na twych gałązkach
życzymy wszystkim Wesołych Świąt!

Choinko…